Search

lacné UBYTOVANIE

v Tepličke nad Váhom

 

Turistické informácie

Vyberte si v menu a kliknite, pri kliknutí na nadpis sa vrátite späť hore.

Poloha

História obce

Zjazdové lyžovanie, snowboarding

Zimná turistika, bežecké lyžovanie

Mestská turistika

Historická turistika

Letná turistika

Cykloturistika

Mototuristika

Kúpeľno-liečebné možnosti

 

Poloha

Ubytovanie je situované v tichom prostredí obce Teplička nad Váhom , 4 km od centra Žiliny a neďaleko Národného parku Malá Fatra. Krivánska Malá Fatra s čarovnou Vrátnou dolinou je vyhľadávaným strediskom zimnej i letnej turistiky. Jánošíkove diery, Malý i Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň, Chleb, ale tiež kopce Slovenských Beskýd poskytnú nenáročné vychádzky i náročnejšie túry pre zdatnejších aj menej zdatných turistov.

oo312740_panorama.jpg

História obce

Na základe najstarších zachovaných archívnych listín obec Teplička nad Váhom jestvovala už v roku 1267, vtedy ešte pod názvom Teplucha, potom sa spomína ako Toplisa, Teplicza a od roku1927 dostala už terajší názov Teplička nad Váhom. Vznik mena Teplička sa odvodzuje od teplých prameňov, ktoré zničilo zemetrasenie v rokoch 1600 - 1603. V roku 1757 bola povýšená na mestečko a dostala patent na jarmočné právo od cisárovnej Márie Terézie. Spočiatku patrila panstvu Varín, neskôr pod Strečno. Obec je preslávená najma rodáčkou zo Šurian, Žofiou Bošňákovou, manželkou Františka Wesselényiho, jedného z pánov Strečnianskeho panstva, táto sa zapísala do histórie svojou veľkodušnosťou a najmä výrokom: " Po človeku zostanú len jeho dobré skutky, ostatné veci odveje čas... Pozostatky Žofie Bošňákovej, ktorá zomrela pred viac ako 362 rokmi sa nachádzajú v kostole sv.Martina v Tepličke nad Váhom, kde sú návštevníkom prístupné k nahliadnutiu

Dubeň a Straník Vrch Dubeň / 613 m n.m. /a Straník / 769 m n.m. /sú súčasťou Žilinského lesoparku. Dubeň sa nachádza za riekou Váh , priamo nad centrom mesta. Odtiaľ názov pre Žilinu – mesto pod Dubňom . Straník je ideálnym miestom pre paragliding. Pre tento šport sú na Straníku najlepšie podmienky na Slovensku. Z vrchu Straník je ideálny výhľad do okolia , ako aj na samotný závod KIA-motors. V obci Zástranie na svahu Malého Straníka sú dva lyžiarske vleky: Tatrapomalyžiarský vlek Tatrapoma H 80 v dĺžke 500 m a EPV 300 v dĺžke 267 m.

V kostole sa nachádzajú pozostatky Ž.Bošniakovej

 

 

 

 

 

Zjazdové lyžovanie, snowboarding

V zimnom období je Vrátna dolina vyhľadávaným strediskom zimných športov. Sú tu výborné podmienky na lyžovanie s garanciou 120 dní pre menej náročných, ako i náročných lyžiarov.

V blízkom Ski Centre Vrátna je situovaných 11 lyžiarskych vlekov a dve sedačkové lanovky s celkovou prepravnou kapacitou 9154 osôb za hodinu a dĺžkou 7825 m. Lyžiarske terény sú v celkovej dĺžke 12,6 km. Sú upravované a časť z nich je umelo zasnežovaná. Lyžiarom sú k dispozícii aj tieto služby: požičovňa lyží, lyžiarskej výstroje a lyžiarska škola určená nielen deťom, ale aj dospelým. Možnosť večerného lyžovania určite uspokojí aj najnáročnejších lyžiarov.

oo300901.jpgoo300849.jpgoo300933.jpg

 

Zimná turistika, bežecké lyžovanie

V Malej Fatre je okrem letného značkovania aj zimné značkovanie, ktoré umožňuje orientáciu v zime. Turistické značkované chodníky, okrem prístupových ciest na chaty, v zimnom období pre sťaženú orientáciu, neschodnosť terénu alebo nebezpečenstvo lavín neodporúčame. Niektoré z týchto chodníkov, ale hlavne tie, ktoré sú v hôľnom pásme, sú v zime životu nebezpečné. Zimným značkovaním sa označujú len úseky, ktoré sú v zime hodne navštevované a ide o miesta, ktoré si to zvlášť vyžadujú.

Bežecké lyžovanie má vo Vrátnej tiež dlhú tradíciu. Pravidelne sa tu konajú preteky a v zimných mesiacoch sú bežecké trate využívané aj našimi návštevníkmi.

Malá Fatra

Pohľad z Fatranského Veľkého Kriváňa na Turiec

Z Kriváňa

 

Mestská turistika

Blízka poloha mesta Žilina umožňuje pohodlnú návštevu jeho historického centra. Mesto Žilina patrí medzi významné slovenské kultúrno-historické mestá. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1208, i keď slovenská osada tu existovala nepochybne už pred 13. storočím. Mesto Žilina sa môže pýšiť pamiatkami minulých dôb, ktoré ho zdobia v hojnom počte. Nachádzajú sa tu tak výtvory staré stovky rokov, ako aj výdobytky modernej techniky. Jednou z najstarších pamiatok v našom meste je kostol sv. Štefana – kráľa, ktorý Žilinu zdobí už od 13. storočia svojím neskororománskym vzhľadom.
Budatínsky zámok je historickou a architektonickou pamiatkou mesta Žiliny. Stojí ako tzv. vodný hrad na sútoku Kysuce s Váhom. Jeho vznik pravdepodobne súvisel s ochranou obchodnej cesty vedúcej zo Sliezska, resp. Poľska do južných krajín. Po tejto ceste sa vtedy dopravovala vzácna surovina - jantár. Získaval sa na brehoch Baltického mora a spracúvali ho vo vyspelých oblastiach južnej Európy. Ešte predtým však podobnú strážnu a obrannú funkciu zastávalo hradisko na Veľkom vrchu v Divinke, kde kedysi sídlili Kelti.
Ďalšie dôležité pamiatky zdobiace naše mesto sú napríklad Mariánsky stĺp s Immaculatou, ktorý je zasvätený nepoškvrnenej Panne Márii, Farský kostol, Sirotársky kostol, Rosenfeldov a Finančný palác a niektoré z domov na Mariánskom námestí. Mariánske námestie je typické svojimi domami , ktoré majú poschodie vysunuté a pod nimi vznikli priestory - arkády, ľudovo nazývané laubne.
Možnosti kultúrneho vyžitia: Mestské divadlo, 2 kiná + multikino, Dom umenia Fatra, Bábkové divadlo

Farský kostol a Farské schodyHlinkové námestiemestske_divadlo.jpg

Historická turistika

Okolie Žiliny je plné hradov, zámkov a kaštieľov a ich zrúcanín. Najznámejší je hrad-zrúcanina Strečno. Hrad sa nachádza kúsok od Žiliny, z Tepličky sa dá naň dostať aj kompou. V Budatínskom zámku sa nachádza rozsiahla archeologická expozícia a expozícia drotárskeho umenia. V blízkom okolí sa nachádzajú monumentálne zrúcaniny Staré Strečno a Lietava. V širšom okolí doporučujeme návštevu Oravského Podzámku a zámku Bojnice.

Letná turistika

Členitosť terénu Národného parku Malá Fatra poskytuje veľké možnosti pre turistov. V lete lákajú návštevníkov túry do okolia vďaka rozsiahlej sieti značkovaných turistických chodníkov, ktoré vedú na hlavný hrebeň Malej Fatry. Krásne túry sú na hlavné vrcholy : Veľký Rozsutec (1610 m n. m.), Veľký Kriváň (1709 m n. m.) a mnoho ďalších. Zaujímavé sú aj skalnaté masívy - Tiesňavy so Zbojníckym chodníkom a Jánošíkové diery (kaňon s prekrásnymi vodopádmi, nad ktorými sa týčia mohutné skaly), Skalné mesto.

Manínska tiesňavaSnílovské sedloJánošíkové diery

 

 

 

 Cykloturistika

cyklo.jpgPri cykloturistike možno kombinovať časti motoristických trás a okruhov. Okrem toho sú v pohorí zjazdné takmer všetky doliny, či už sú alebo nie sú turistické značkované.

Mototuristika

Pre mototuristické trasy a okruhy sme vybrali zvlášť pekné miesta v blízkom i v širokom okolí Vrátnej doliny. Vyhliadkové body ako Choč, Malinné, Veľká Rača, Kľak a Šíp patria k najlepším vyhliadkovým bodom u nás vôbec. Taktiež miesta ako Prosiecka a Kvačianska dolina, Manínska tiesňava, Súľovské skaly sa zaraďujú medzi prírodné klenoty našej republiky. Všetky trasy vedú po dobrých bezprašných cestách a všetky túry sú vzhľadom na charakter kraja, ktorým vedú, dominantne turistické.

Kúpeľno-liečebné možnosti
Rajecké Teplice
Obklopené vencom Súľovského pohoria, Strážovskej hornatiny a Malej Fatry ležia na severozápadnom Slovensku neďaleko Žiliny, v údolí rieky Rajčianky, v nadmorskej výške 420 m liečivé kúpele Rajecké Teplice. Vývery termálnych prameňov, výskyt rašeliny, vybavenosť kúpeľov, prírodné prostredie a klíma umožňujú, aby sa v Rajeckých Tepliciach liečili pacienti s niektorými duševnými chorobami, chorobami z povolania, nervovými chorobami a chorobami pohybových ústrojov. Poloha uprostred rozsiahlych parkov, prechádzajúcich do listnatých a ihličnatých lesoparkov a lesov na úbočiach vrchov, ako aj bizarné zoskupenia výbežkov Súľovských skál dávajú týmto kúpeľom osobitné čaro. Vzdialenosť 18km.

Kúpele Nimnica
V údolí Váhu, na jeho pravobrežnej strane, medzi Púchovom a Považskou Bystricou, vznikli pri veľkom vodnom diele – Prehrade mládeže – naše najmladšie kúpele Nimnica . V prvých rokoch sa nazývali Nosice. V kúpeľoch Nimnica sa liečia dospelí pacienti a dorastajúca mládež. Pre dospelých pacientov sú kúpele indikačne zamerané na liečbu niektorých nešpecifických chorôb dýchacích ciest. Pre mládež s chorobami obehových ústrojov, nešpecifickými ochoreniami dýchacích ciest a s celkovým oslabením zdravotného stavu.
Vzdialenosť 38 km.
Kúpele Turčianske Teplice

Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice . Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest. Vzdialenosť 42km.

Kúpele Lúčky
Na severnom Slovensku, v horskej, na juh otvorenej doline pod úbočím vrchov Chočského pohoria, na rozhraní Oravy a Liptova, ležia v nadmorskej výške 621 m liečivé kúpele Lúčky . Vzhľadom na charakter prírodných liečivých zdrojov sa ako jediné slovenské kúpele špecializovali na liečbu ženských chorôb, ktoré sú vhodné na kúpeľnú liečbu a od ktorých možno očakávať pozitívne výsledky balneoterapie.Vzdialenosť 63 km.
Trenčianske Teplice

patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele Slovenska. Moderné metódy komplexnej balneoterapie na báze liečivých prameňov, mineralizovaného sírneho bahna a doplnkovej pohybovej liečby, fyzikálnej terapie, medikamentóznej liečby a dietetiky zaraďujú Trenčianske Teplice medzi významné centrá boja proti reumatickým chorobám. Podobne ako vo všetkých slovenských kúpeľoch aj Trenčianskych Tepliciach sa balneoterapia opiera o seriózne základy vedeckého poznania a dosahuje vysokú medicínsku úroveň.
Vzdialenosť 85 km.
Kúpele Bojnice
V rade protireumatických kúpeľov Slovenska majú významné postavenie liečivé kúpele Bojnice. Nachádzajú sa na hornom Ponitrí, pri východnom úpätí Malej Magury, v nadmorskej výške 290 m, obklopené listnatými a ihličnatými lesmi. Od obce rovnakého mena sú kúpele vzdialené 2 km,Kúpele Bojnice sú dobre vybaveným balneoterapeutickým ústavom, v ktorom sa za použitia liečivých termálnych vôd, liečivého bahna, funkčnej rehabilitácie a komplementárnej liečby fyzikálnej a medikamentóznej liečia pacienti s chorobami pohybových ústrojov.